Mundus Ajans olarak yıllardır verdiğimiz hizmetlerde her zaman en uygun fiyat politikasını sürdürüyoruz. Çünkü yüksek fiyat her zaman kalite demek değildir. Web çözümlerine herkesin ulaşması için yüksek kaliteyi uygun fiyatlar ile sağlıyoruz.

Bize Ulaşın

Telefon

05510451862

Adres

Yeşiltepe Sk. İstiklal Mah. No: 25/24 Odunpazarı/Eskişehir

Google Earth ve Google Maps yazılım üzerine oluşturulan iki programdır. İkisinde de rota bulmak, coğrafi detayların incelenmesi gibi seçenekler bulunsa da Google Earth yazılımcılarından olan Gopal, Google Maps ile yolların bulunabileceğini ancak Google Earth ile kaybolma ihtimali bulunduğunu dile getirmiştir. Şu anda akademik kurumlar tarafından kullanılan bu programların ikisi de kullanıcı yorumları ile geliştirilmiştir. İkisi de aslında aynı amaç doğrultusunda oluşturulmuş olsa da birkaç farkı bulunmaktadır.

Google Maps Nedir?

Dünya üzerinde neresi olursa olsun üç boyutlu olarak gezilebilme imkânı sunan bir harita programıdır. Bu harita uygulaması kullanıcılarına sokak sokak gezebilme imkânı sunmaktadır. Ayrıca kullanımı sadece bilgisayar üzerinden değil telefonlarda kullanılması için de uygulamalar bulunmaktadır. İnternet ile kullanılabilen bir uygulamadır. Google hesabından oturum açılması ve mobil verinin açılması ile kullanıma hazır hale gelmektedir. Bu noktada uygulamaya giriş yapıldığında, arama kısmına gidilmek istenen yerin yazılması ile istenen yerin adresi alt kısımda çıkacaktır. Çıkan adrese tıklandığında sağ üst köşede bulunan menüden three vertical dots seçeneğine tıklandığında çevrimdışı haritanın kaydedilmesi mümkündür.

Google Maps ile küçük bir kısmın çevrimdışı kaydedilmesi mümkündür ancak tamamının görülmesi için çevrimiçi olunması gereklidir. Google Maps için harcanan herhangi bir ücret bulunmamaktır. Çevrimiçi kullanımlarda kasma ve donmalar yaşanabildiği gibi birçok yerin adresine bakıldığında çok fazla internet harcanmaktadır. Bu noktada çevrimdışı kullanımlarda kaydedilmiş olan haritalarda da mahalle mahalle gezilme imkânı bulunmaktadır.

Google Earth Nedir?

Google Earth nedir sorusunun cevabı, kapsamlı bir Dünya haritası yapılması için görüntüler kullanan eşsiz bir coğrafi haritalama programdır. Uygulama için uydular havadan görüntüleri birleştirmiştir. Google Earth sayesinde iklim değişikliğinin araştırılması, bilinmeyen coğrafi ve çevreyle ilgili özelliklerin keşfedilme imkânı bulunmaktadır. Özellikle haritacılık, hükümetler ve özel kuruluşlar tarafından coğrafi verilere erişmek ve kaydetmek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

Google Earth map oyun şirketi olan Intrinsic Graphics tarafından geliştirilmiştir. 2005 yılında piyasaya sürülmüştür ve dünyanın ilk yaygın kompozit haritası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Google Chrome tarayıcılarından girilmesi ile kullanılması mümkündür. Uyduların kullanılması sayesinde harita sürekli değişmektedir. 3D görüntüsü olmasının yanında 2G ağlarında dahi kullanılan imkânı bulunmaktadır. Google Earth sayesinde Endonezya Hükümeti el değmemiş bir yağmur ormanı keşfetmiştir ve korunmasını sağlamak için adımlar atılmasını sağlamıştır.

Google Maps ve Google Earth Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki uygulama da yazılımları ve içerikleri ile harita için kullanılmaktadır. Haritada konumun kapsamlı bir görüntüsü sunarlar ve yakınlaştırma seviyeleri bulunmaktadır. Ancak Google Earth dünyanın 3D şeklinde gösterilmesini sağlarken Google Maps Mercator yansıtımı olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Bu açıdan kullanıcılar Google Earth ile gezmeyi, Google Maps’i de navigasyon olarak kullanmayı tercih etmektedirler. Google Earth içerisinde Ay, gökyüzü gibi karasal olmayan haritalar da bulunmaktadır. Google Earth, Google Maps’ten farklı olarak fly-by özelliği ile bir konumdan diğerine uçuş ile geçilmesini sağlamaktadır.

Google Maps tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ancak Google Earth kısmen ücretsizdir. Temel sürümü herkes tarafından kullanılabilirken, Google Earth pro sürümü için belirli bir ücret istenmektedir. Google Maps geliştirilen teknolojiler ile Google Maps 3D sokak gezinti imkânı sunsa da Google Earth daha gelişmiştir ve navigasyon için daha çok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Google Earth sadece Chrome üzerinden hizmet vermektedir ancak Google Maps’in rahat kullanılabilesi için telefonlara indirilen uygulaması bulunmaktır. Ek olarak Google Maps internet tarayıcısına bağlı olunduğu takdirde rahatlıkla kullanılabilirken, Google Earth için Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde çalışmaktadır.